تبلیغات
gosonicgo - سونیک خارپشت ( سری کامل )

gosonicgo

wellcom

 

سونیک خارپشت ( سری کامل )

 

نوع مطلب :شرکت های سازنده ،سگا و سونیک تیم ،

نوشته شده توسط:zs 469

سلام دوستان گلم همون طور که همه میدنن من بیشتر از سونیک و ایمی میزارم و درباره سونایمی مینویسم اما اینبار تصمیم گرفتم یک کار مختلف انجام بدم یعنی درباره سونیک بصورت کلی بنویسم این بیوگرافی سونیک نیست .

بلکه این بیوگرافی سری های سونیک هست ( سری بازی ها ، سری کمیک ها ، سری سونیک در تلفیزیون )

ادامه لطفا و نظرم فراموش نشه .


سونیک خارپشت  (انگلیشی : Sonic the Hedgehog ؛ژاپنی : ソニック・ザ・ヘッジホッグ، سونیكو زا هیجیهوغو) مجموعه ای از بازی های زیبا که سگا ان را نشر کرده است . قهرمان اصلی بازی خارپشت ابی رنگی به نام سونیک است .
اولین بازی به نام قهرمانش سونیک نشر شد سال 1991 این بازی برای دستگاه های سگا مگا دریف صادر شد با حجم 16 بت . بعد از این بازی بازی ای  کم وضوح تر با حجم 8 بت برای موبایل و دستگاه های کوچک و محمول نشر شد . سری بازی های سونیک یکی از مهم ترین اسباب موفقیت سگا و بهترین شرکت نشر بازی در سالهای 1991-2000 کرد و از شروع اول بازی ها تا سال 2013  140 ملیون جمع کرد و بهمین خاطر سونیک پنجمین بهترین بازی در عالم است .
سونیک به دست گروهی به نام سونیک تیم نشر میشود الا چند بازی خارجی اولین مطور سونیک یوجی ناکا نام داشت از سال 1990 تا 2006 در سونیک تیم بود اما سال 2006 سونیک تیم را ول میکنه و سال 2011 به عنوان مهمان در نشر بازی سونیک نسلها ظاهر میشه . داستان و تاریخه بازی ها 

در بیشتر بازی های سونیک . سونیک محور اساسی بازی و قهرمانش است .که همیشه به دنبال ماجراجوی و کمک به دیگران است.
قصه در بیشتر بازی ها ساده است دشمن اصلی سونیک د_اگمن هدف دارد که دنیا را نابود کند و حیوانات و گیاهان را تبدیل کند به روبوت ( اگمن لند ) ارزوی دکتر اوه روباتنک یا همون اگمن است .
اما سونیک جلوی او را میگیرد و اگمن سعی دار با استفاده از زمرد های کیاس سونیک را نابود کند و به اهدافش برسد .
البته هیچ وقت موفق نشد .تاریخ بازی های سونیک در اول ساده مثل همه بازی ها است و خاصیت دو بعدی دارد هدف نشرس مثل یک بازی عادی در ان زمانن بود.
اما چیزی که بین بازی ها سونیک و بازی های دیگر فرق میزاره سرعت فوق العاده بازی بود که در ان زمان همچین بازی دیده نشده بود .
سرعت به شخصیات و لاعب کمک میکرد که بتواند در دیوار بدوه رو به تبه ها ببپره با سرعت نابود کنه و ............. این سرعت سونیک باعث شد که حلقات افعوانیات شواعع در بیشتر بازی ها بشن مخصوصا بازی های قدیمی .
طراحیه مراحل و افعوانیات یجوراری شبیه به سکک قطار بود اما در بیشتر مراحل شرخص را طلب نمیکرد ! در بعضی اجزا باید از طرفی به طرف اخر پرید و از سقوط یا تیغ ها دور شد .

در نهایت نودیات 1998 بازی ها شروع به تحول از 2D دو بعدی به 3D سه بعدی کرد .برای تحقیق ازادی بیشتر در تحکم و روش جدید بود.
در سری بازی های سونیک کلاسیک بازی های قدیمی ولی سه بعدی بود مثل سونیک جنگجویان و یا sonic 3D اما تحول اصلی بازی ها در سال 1998 همراه بازی سونیک ادونچر بود این بازی سال 1998 در ژاپن و سال 1999 در دنیا نشر شد .

سونیک ادونچر اولین شروع بازی های سه بعدی سونیک بود .

شایع ترین ها در بازی سونیک 


حلقات (rings): حلقه های طلای که در تمام مراحل وجود داره و جمع میشود نکته مهم اینه که سونیک بدون  حلقه ها با یک ضربه میمیره و اگه به صد حلقه رسید یک جون گیر میارید .

حلقات بزرگ  (giant rings): شبیه به حلقه های عادیه ام بزرگ است و بعد از شروط معینی رو نما میشه در کل حلقات بزرگ دروازه به مراحل خاص یا مرحله بعدی است.(Special Stages).

زمرد های کیاس  (Chaos Emeralds): زمرد های هستند که در اغلب بصورت اختیاری جمع میشوند .هدف اصلیشان رسیدا به نهایت شاد در انتهای بازی است . طریقه حصول به انها در بازیی به اخر مختلف است مثلا در بازی سونیک R باید در مراحل پیدا شوند در حالی که در بازی سونیک سپینبول گیر اورده میشوند وقتی حرکات معینی انجام میدهید یا لغذ حل میشود  . 

مستر امرلد  (Master Emerald): این زمرد در جزیره فرشته ها (Angel Island)  موجود میباشد و ناکلز نگهبانش است. 

مراحل خاص (Special Stages): زمرد ها در مراحل خاص جمع میشوند و مراحل از جزی به دیگر مختلف است مثلا در بازی سونیک 1 با 16 بت یک گمراه دا ئری شکل بود که مدام در حال حرکت بود . و در بازی های مثل Sonic the Hedgehog 2، وSonic 3-D Blast، وSonic Heroes، وSonic Rush، یک راه لوله ای شکل بلند بود که زمرد در نهایتش قرار میگرفت .
 

سوبر سونیك (Super Sonic ): حالتی است که سونیک در ان به خارق العاده تبدیل میشه و رنگش طلای میشود همچنین حصول به ان از بازی به بازی فرق داشت مثلا در بازی های اولیه با جمع زمرد ها اما در مدرن با جمع 50 حلقه و با تمام شدن انه سونیک عادی برمیگرده .

استقبال عام 

 سری های سونیک یک ربح تجاری بزرگ در بازی های فیدو گیم شد .و باعث به تبدیل سونیک به یکی از مشهور ترین شخصیت ها  خارپشت های خیالی عالمیا شد مخصوصا در بازی های کلاسیک .
بازی های سونیک و کل سونیک برنده به جوایز زیادی شد .مثل :
جوایز در موسوعه جینیس از انها پر فروش ترین بازی برای دستگاهای سگا 
طولانی ترین کمیک برای یک شخصیت بازی های ویدوی 
بهترین بازی های و پر فوشترین بازی های قدیمی ( سونیک میگا کولکشن )
 و بسیار از جوایز دیگر و با این همه جوایز و نشرشان متوقف با شروع نسل هفتم سونیک که بدترینشان بو که از سونیک 2006 شروع میشه این بازی کابوس سگا و سونیک و بدترین بازی در کل سری ها بود و بعد از اصدارش فروش بازی های سونیک خیلی کم شد همراه بازی سونیک انلشید شروع کرد به بالا اومدن و در سال 2010 این مشکل با صدور بازی سونیک خارپشت 4 و سونیک کالرز تموم شد و سونیک را به مجدش برگشتوند این دو بازی به این موضوع معروف شدن . شخصیات اصلی  سری سونیک 


شخصیات سونیک به چند سری تقسیم شدند اول و بالا ترین شخصیت ها شخصیتهای سگا است که صد در صد تایید شدند و شکل اصلی شخصیا سونیک را بارز میکنند مثل : (سونیک ، تیلز، ناکلز ، ایمی جونم ، کریم ، شدو، روژ، سیلور، بلیزو ........) اما در مرتبه دوم شخصیات ارشی کمیک میان این شخصیت یکم از سونیک دور هستند و احتمال حذف شان یا ارتقاشان است مثل :( سالی، بانی، انتونی، روتور، ملودی، سکورج، فیونا و مینا، سنیورز، الیاسو ........)بعد از اینا شخصیات سونیک کارتون های مثل ادونچر اوف سونیک  سونیک اندراوینگ بعد شخصیتهای کمیک سونیک ذا کمیک .
غیر از اینا شخصیات دیگر هستند که در وزن و مرتبه شخصیتهای سگا قرار میگیرند و از شخصیت های ارشی بهترند مثل شخصیت های سونیک ایکس یا سونیک ova و شخصیت های که شکل ریسی سونیک را در خود دارند اما نکته مهم در شخصیت ها اینه که فقط شخصیت های سگا صد در صد تایید شدن مثل ایمی یا تیلز و...... اما شخصیتهای دیگر مثل جنگجویان ازادی که از سالی بانی روتور و انتونی تشکیل شدند فقط در دنیای خودشان یعنی ارشی تایید شدن و فعالیتهای انه در سگا مهم نیست و تایید نشده .
اه داشت یادم میدفت شخصیتهای فراموش شد شخصیتهای بد بختی هستند که ظهورشان بر فنا رفت مثل ستیلا هانی مایتی اما چون در سگا طراحی شدن احتمال برگشتشان است .
اما بعضی شخصیات سگا مثل :
سونیک خارپشت  (Sonic the Hedgehog)
تیلز یا مایلز پراور (Miles "Tails" Prower)
 ناكلزکه نمیدونم چه حیونیه  (Knuckles the Echidna)
د. إغمان أو د. روبوتنیك (Dr. Eggman)
آیمی روز (Amy Rose)
خارپشت شادو (Shadow the Hedgehog)
كریم و چاو  (Cream the Rabbit)
روژ خفاش (Rouge the Bat)
میتل سونیك (Metal Sonic)
گروه الكیوتیكس (The Chaotix)
تمساح فیكتور (Vector the Crocodile)
افتاب پرست إسبیو (Espio the Chameleon)
تشارمی بی (Charmy Bee)
مایتی (Mighty the Armadillo)
سیلور خارپشت  (Silver the Hedgehog)
بلیز گربه  (Blaze the Cat)
بیگ و فروگی  (Big the Cat)
دو روبات  E-100 (E-100 Series) و کلی موندن 

در تلویزیون 

در کنار بازی های سگا فیلمی به نام sonic the Hedgehog :the movie سال 1996 در یابان نشر کرد .
و در سال 1993 اننیشنی به نام ادونچر اوف سونیک نشر کرد که نسبتا به باقی مختلف این برنامه کمدی بود.
و بعد کارتون سونیک satamرا که کمیک های ارشی ان را ریشه داستان و شماره های کمیک خورشان میبینند نشر کرد .
سال 1998 سونیک اندراوینگ پخش شد که در ان سونیک به همراه خواهر بزرگش سونیا و برادر کوچکش مانیک به دنبال مادرشان بودند غافل از اینکه ملکه است.
و بلخره سال 2003 سونیک ایکس بهترین و موفق ترین کارتون سونیک قبل از سونیک بوم و طولانی ترینشان پخش شد در برنامه سه فصل بود به دو زبان یا بهتر بگم دو نسخه ژاپنی و انگلیشی و 70 قسمت در تلفیزیون ظاهر شد.
بعد سونیک بوم مختلف ترین سونیک که هنوز پخش نشده به اعلان اومد این برنامه قراره در شبکه کارتون نتورک پخش بشه .
کمیک ها و مجله های مصور 

 
در سال 1992 کمیکی در یابان از ساخت مانگا نشر .مولفش کینجی تیرادا نام داشت این اولین کمیک سونیک در دنیا است .از نشر شرکت مشهور مانگا که ایمی حضور داشت به عنوان دوست دختر سونیک.
و در سالها بین 1993 تا 2000 در مملکه متحد کمیکی به نام سونیک ذا کومیک نشر شد اما سال 2000 بخاطر دلایل مرموز بدست سگا متوقف شد.
اما هنوز که هنوزه داستان های مصور کمیک از شرکت ارشی کمیک به نام سونیک خارپشت پست سر هم در امریکا نشر میشه و تا الان به شماره 264 رسیده یعنی از شماره 0 شروع کرد و تا الان 264 رسید اما کمیک های 263 و 264و 262  در حال باز سازی هستند جدید ترین کمیک نشر شده شماره 260 است سال 2014 مای 14 و شماره 261 اماده به دخول بازار است .نکته مهم درباره کمیکها اینه که شرکت غیر از سگا ان را نشر کرده به نام ارشی و داستان کمیک ها با بازی مختلفه و شخصیات همین طور اما کمیک ها در سگا تایید نشدن فقط در ارشی کمیک .
همچنین کمیک سونیک ایکس که به کارتون سونیک ایکس برمیگرده نیز از نشر ارشی کمیک در سال های 2005 تا 2008 این کمیک پر فروش ترین کمیک بود .
در سال 2008 کمیک سونیک ایکس متوقف شد تا کمیک سونیک یونیورز رسمیا جای او را بگیرد سونیک یونیورز از چهار شماره متکون میشد که یک ماجرا دنبال میکردند بعد از چهارمیش یک ماجرای چهار قسمتی دیگه جای قبلی را میگرفت.
بازی های سونیک بازی های اولیه :

- اولین ظهور سونیک در بازی سونیک راد موبایل بود .اما اولین ظهورش در یک بازی مشرف در بازی سونیک خارپشت 1 با 16 بت بود.

این بازی علامت مهمی در زندگی سونیک برای کودک و بزرگسالان داد چون سونیک در کل علامت زیادی در باره زندگی خود نداده است .

در بازی سونیک خارپشت سریع به دنبال متوقفدکردن اگمن از ساخت روبوت و تبدیل طبیعت به روبوت بود .

بعد از یک سال سونیک با اولین دوست زندگیش همیار اولش و برادر گوچکش تیلز در بازی سونیک 2 ستل 1992 ظاهر شد .

در سال 1993 اولین لمسات دخترانه به بازی های سونیک اضافه شد همرا ایمی دختر زیبا که در کنار سیاره گیاه با سونیک اشنا میشه و عاشق میشه در این وقت سونیک با اولین رقیبش پتال سونیک روبرو میشه و ایمی را نجات میده ( ایمی با نام رزی نیز شناخته میشد و یک بار با نام پرنسس سالی )

یک سال بعد سونیک با ناکلز نگهبان جزیره فرشته ها جزیره انجل اشنا میشه و روبرو میشن روباتنک ناکلز را گول زده بود تا سونیک را نابود کند .

خبلی خو این چهار بازی این چهار سال مهم ترین برای سونیک بودن و عمرا که یکی از شخصیاتش حذف بشه یا تاریخش پاک بشه.


بازی های دو بعدی :


با اینکه سونیک مدرن شد ولی بازی های دو بعدی برای مدتی موندن مثل سونیک کایو 1993 سونیک تریبل ترابل 1994سونیک بلاست 1996 سونیک خارپشت جیب ماجراجوی 1999سونیک ادوانس 2001 سونیک ادوانس 2 2002 سونیک ادوانس 3 2004 سونیک راش 2005 و سونیک راش ادونچر 2007 همچنین سونیک کالرز ( دی اس )2010


بازی های بزرگ سونیک : 

سونیک ادونچر 1999 برگشت گروه به بازی های بزرگ سونیک بود این بازی سونیک را نشان میده که از تابستانش برگشته برای پیدا کردن شهر ستیشن سکویر و با دشمن جدیدی به نام کیاس اشنا میشوند ( و دکتر روباتنک به دگتر اگمن عوض شد ) و در این بازی غیر از سونیک قهرمانان دیگر بودند مثل ایمی تیلز ناکلز بیگ و روباته .
سونیک ادونچر 2 سونیک را در روبرو ارتش G.U.N نشان میداد وقتی که او را با شدو اشتباه گرفتند و دومین خارپشت که قدرت سوپر را دارد نشان میدن.
سونیک هیروز 2003 میزه مهمی داشت و اینکه سونیک یک گروه مشکل از تیلز و ناکلز داشت و گروهای دیگری بودند که داستان مختلف دنبال میکردند مثل گروه دارک گروه رز و گروه اشوبگران.
در سونیک 2006 سونیک در شهر اب سولیانا بود و باید پرنسس الیس را از شر دگتر اگمن نجات میداد در حالی که تلاش میکرد که یک تهدید جدی به زندگیش یعنی سیاور دور بمونه.
سونیک انلشید تنها یک شخصیت قابل بازی داشت و او سونیک بود و یک شکل جدید را نا ارادی گیر میاره سونیک هیولا نام دارد ( سونیک ذا ویریهوغ ) و با دوست جدیدی به نام چیپ اشنا شد 
سونیک کالرز یکی از مهم ترین بازی های سونیکه چرا بازی بزرگ نباشه ؟
خوب باید بگم بازی های بزرگ سونیک بازی های هستند که صد در صد تایید شدند و در سونیک جنریش بصورت مرحله قرار داشتن سونیک نسلها هم یکی از بازی های بزرگه .

بازی های دیگر :

غیر از بازی های دو بعدی و سه بعدی بازی های دیگری نشر شدن مثل سونیک سبین بول که در ان روش مختلف و عجیبی را به بازی کن میداد .
و سونیک ریورز 2006 سونیک ریورز 2 2007 سونیک رایدرز 2006 سونیک رایدرز زیرو گرافتی 2008 
سونیک ر و سونیک ذا فیگرذر.
سونیک رالف و سونیک درایف سونیک کرونیلز ذا دارک بروزر سونیک 4 که در ان سونیک و سوپر سونیک تنها شخصیت قادر به بازی بودن .
و سونیک شماش بروزر 
 
بازی های که سونیک قهرمانشان نبود :
 
بازی های مثل د.روبوتنیکس مین بیت ماشین 1993 ناکلز کیوکتیس 1995 تیلز سکایباترول1995تیلز ادونچر 1995
و بازی شدو خارپشت با قهرمانی شدو و سونیک فقط یک همکار بود 

سونیک و ماریو :
 
 سونیک در بازی ماریو اند سونیک ات ذا المپیک گیمز به عنوان دو گروه گروه سونیک از تیلز ناکلز ایمی شدو سیلور بلیز متال سونیک و ویکتور تشکیل میشد گروه ماریو از دوستای ماریو در سال 2007 و نیز در بازی سونیک اند ماریو ات ذا المپیک وینتر گیم به عنوان سریع ترین شخصیت در بازی تو نمط ماجراجوی ( فقط دی اس ) 
داستان خیلی ساده است سونیک و رقیبش همچنین دوست رمیش میخان اگمن و باوزرود را متوقف کنن از خراب کردن بازی های المپیک .


فکره و ایده های فرید :


قبل از اینکه به اتمام پست برسم باید در دکور بازی های سونیک بگم . بازی های سونیک درجه بالی از نقاشیها و رنگها را تقدیم کرد.
و احتمام بزرگی به ظاویه ها و تفاصیل کوچک داد باضافه به وضوح عکسهایش و حرکات ، رسوم جدیدش .حتی شکل شخصیت سونیک عوض شد و بلند تر و لاغر تر از قبل دیده شد و شکل جدید کمک میکرد که بازی کن بیشتر احساس سرعت بالا را بکن در ضمن خوش تیب ترم شد .
بازی های سونیک معروفه به رنگهای و تفاصیل زیادش که لذت را بالا میکشه و در اثنا دویدن سونیک در مراحل تمام پست زمینه ها شعور مختلفی از بازی های دیگر میدهند.
در بازی اول سونیک سال 1991 وقتی بازی ها خیلی ساده بودن سونیک یک سوپرایز برای مردم اماده کرده بود .
بازی پر از زندگی بود گل ها تکان میخوردن و رنگی بودن ابرا حرکت میکردند و اشعه افتاب به اب میخورد و منعکس میشد اب نیز میدرخشید و تغیر رنگهای وقتی در اب میوفتادند و بهترین چیز اگه سونیک را در جا متوقف کنیم بعد از مدتی شروع میکنه به نگا کردن به بازی کن انگار میگه تکونم بدید بعد پاهاشون میکوبه به زمین و به دستش نگا میکنه با اینکه ساعت نداره.
و در هر مرحله و جژی پس زمینه و نقاشیش بشکل واضح عوض میشه .و شهرت بیشتر بازی های سونیک به موسیقی های زیبا در صی مراحل بود .اه که یک تاریخ ممیز کنار بیشتر بازی کنان داره .حتما میگید اینا چیزی نیستن خوب الان عادیه ولی اون وقت وقتی بازی ها جامد بودند سونیک یک بازی روح دار بود .سونیک اهنگ های دینامیکی داشت و طبق موقع سونیک عوض میشد مثلا وقتی سرعت سونیک بالا میرفت موسیقی عوض میشد .و توانست اهنگ های زیادی در یک وقت جمع کنه .( موضوعی که در ان زمان ناشناش بود و وجود نداشت )و بخاطر ذوغهای مختلف بین ژاپنی ها و غربی ها سگا مشکل را در سونیک سی دی حل کرد وقتی که دو شکل اهنگ را در بازی گذاشت.


تموم شد ممنون از دنبال کردنتان تا بعد نظر 


محمد یاسین فوزی
چهارشنبه 1 بهمن 1393 12:48 بعد از ظهر
وبلاگ زیبایی داریی به وبلاگ من هم سر بزن.
bluesonic
سه شنبه 11 شهریور 1393 01:46 بعد از ظهر
سلام دوست عزیز امیدوارم حالت خوب باشد من که در آپارات بودم در نظر سنجی جهان سونیک درمورد سونیک ادونچر دو و سونیک انلیشد دیدم شما گفتی سونیک ادونچر پرفروش تر از سونیک انلیشد بوده
من قبول ندارم چون سونیک انلیشد بالای 4/5 میلیون نسخه فروخته و سومین بازی موفق سونیک است اما سونیک ادونچر دو بالای 2/5 میلیون نسخه فروخته
اگر شک داری به انجمن سونیک و شدو برو در قسمت تازه های انجمن یک تاپیک به نام پرفروش ترین بازیهای سونیکی قرار دادم نگاه کن
نظرت چیست؟
پاسخ zs 469 : پس فکر کنم من در مورد سونیک انلشید اشتباه کردم .
bluesonic
یکشنبه 1 تیر 1393 01:26 قبل از ظهر
سلام
وبلاگ خوبی داری و از این مطلبت بسیار خوشم امد و تشکر می کنم
اما شما در این مطلب مشکلاتی داشتید
1 که یکی این بود که بازیهای سه بعدی سونیک از سال 1996 وارد بازار شد
و 2فروش بازیهای سونیک از سال 2007 همراه با بازی سونیک و راز حلقها ( که دو میلیون فروخت و یکی از بهترین بازیهای سال 2007 و کنسولwiiشد )بالا رفت و افزایش یافت
راستی واقعا بازیهای سونیک تا حالا 140 میلیون نسخه فروخته است
می توانید یک سایت معرفی کنید که قبول کنم سونیک واقعا و مجموعا تا حالا این قدر فروخته است
راستی من را می شناسید ( یکی از کاربران انجمن سونیک و شدو )
پاسخ zs 469 : نه بازی های سه بعدی بصورت کلی از سال 1998 شروع شدن بازی سونیک 3D سالی 1996 اومد و بعدش بازی های دو بعدی اومدن نه سه بعدی ولی اولین بازی سه بعدی سونیک بود . و در مورد فروش من بیشتر میدونم که بازی های سونیک از سال 2006 خیلی فروش کمی داشت بعد سکا سعی میکنه با بازی سونیک انلشید بالاش ببره موفق میشه ولی نه اونقدر بعد با بازی سونیک کالرز موفقیت گیر میاره منم نپفتم 140 نسخه فروخت گفتم 140 ملیون جمع کرد . ولی به هر حال ممنون از معلوماتی که دادی و بله میشناشمت منم zs469 هستم
Amy.g
شنبه 24 خرداد 1393 03:04 بعد از ظهر
ایول خیلی جالب بود خوشم اومد
پاسخ zs 469 : اه چه خوشحال میشم از شنیدن این حرفت اخه دو ساعت موندم بنویسم
شنبه 24 خرداد 1393 01:31 بعد از ظهر
عالی بود پس سالی اصلا تو سگا نیست یعنی اصلا برنگشته ؟!
این یه شایعه بود که برگسته !
پاسخ zs 469 : سالی تو سگا نیست ولی توکمیک هست اما کمیک ها به قدر بازی مهم نیستا
ایمی رز
جمعه 23 خرداد 1393 02:12 بعد از ظهر
مرسی ممنون که این اطلاعات خوب رو دادی وگرنه من روحمم خبر نداشت
پاسخ zs 469 : قابلی نداره
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.